Wielki Post jest czasem, w którym ze szczególnym nabożeństwem rozważamy zbawczą mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. W tym właśnie czasie w parafii Świętej Rodziny w Puławach bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, pobłogosławił stacje Drogi Krzyżowej. - Śmierć Chrystusa na krzyżu jest wyrazem nieskończonej miłości Boga do człowieka, który dla naszego zbawienia posłał na ziemię swojego jedynego Syna. Przez śmierć Jezusa znak hańby stał się znakiem zwycięstwa, a wywyższony na krzyżu Zbawiciel podarował nam życie wieczne - powiedział 14 marca bp Artur Miziński.
Wyjątkowe ikony
Dla zachowania jednorodnego charakteru wystroju kościoła, który wynika z już istniejącej mozaiki przedstawiającej Świętą Rodzinę, proboszcz ks. Ryszard Winiarski zaproponował Katarzynie i Jarosławowi Kulom wykonanie kolejnych stacji Drogi Krzyżowej w konwencji ikony. Ten sam charakter ma krzyż ołtarzowy, który z jednej strony ukazuje Świętą Ranę Ramienia Chrystusa, a z drugiej Baranka Paschalnego. Projekt został wykonany przez artystów z Częstochowy w ciągu roku. Napisali oni także ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która znajduje się w bocznym ołtarzu, a całość wystroju ikonograficznego dopełni wkrótce ikona Jana Chrzciciela. Wyjątkowość Drogi Krzyżowej w parafii Świętej Rodziny polega na umieszczeniu pod każdą stacją relikwii świętych, które są niejako uobecnieniem konkretnych osób żyjących zgodnie z nauką Chrystusa.
Droga ze świętymi
Pomysł na Drogę Krzyżową ze świętymi zrodził się pod wpływem osobistego nabożeństwa do świętych ks. Ryszarda Winiarskiego. Podobnie jak Bractwo Wszystkich Świętych i Dusz Czyśćcowych, które powstaje w parafii z inicjatywy proboszcza. Jest to bractwo typowo modlitewne, którego członkowie, rozważając żywoty świętych, za ich wstawiennictwem modlą się za dusze czyśćcowe. W ten sposób jednoczą trzy kręgi Kościoła: Kościół pielgrzymujący na ziemi, cierpiący czyli oczyszczający się w czyśćcu oraz triumfujący świętych w niebie. Zdaniem ks. Ryszarda Winiarskiego, kult świętych jest odpowiedzią na desakralizację świata. Należy przypominać postaci nie do zakwestionowania i prowadzić duszpasterstwo oparte na kulcie świętych, aby przybliżyć ich życiorysy wiernym i zachęcić do ich naśladowania w codziennym życiu.
W sumie w parafii znajdują się relikwie 45 świętych, z których większość stanowią polscy święci i błogosławieni. Pod stacją pierwszą umieszczone zostały relikwie patrona Puław św. Brata Alberta Chmielowskiego oraz bł. Wincentego Kadłubka. Przy kolejnych stajach znajdziemy m.in. relikwie św. o. Stanisława Papczyńskiego, czy patrona młodzieży św. Stanisława Kostki. Przy stacji trzynastej znajdują się relikwie dzieci fatimskich, a przy dwunastej bł. ks. Stanleya Rothera, które przyleciały aż z diecezji Massachusetts, więc polskie pochodzenie świętych nie jest tu regułą.
Droga Krzyżowa powstała dzięki fundacji piętnastu rodzin. Jak mówi ks. Winiarski, parafianie wspierają go w realizacji wszystkich inwestycji i dbają o swoją świątynię. Kolejnym etapem wykończenia wnętrza kościoła jest realizacja witraży we wszystkich oknach, a następnie chrzcielnica i elewacja zewnętrzna.
Link do oryginalnego artykułu: https://www.niedziela.pl/artykul/66437/Droga-Krzyzowa-w-parafii-Swietej-Rodziny