Od rana w powiecie lublinieckim przebywa Prezydent RP Bronisław Komorowski. Chociaż głowa państwa nie odwiedzi naszego miasta, to w trakcie tej wizyty pojawił się jeden, ale za to niezwykle istotny akcent częstochowski. W prezencie Bronisławowi Komorowskiemu burmistrz Lublińca Edward Maniura przekazał ikonę wykonaną w częstochowskiej pracowni ikonopisania państwa Katarzyny Stawarskiej-Kula i Jarosława Kula.

Widnieje na niej podobizna patronki Lublińca - św. Teresy Benedykty od Krzyża, czyli Edyty Stein, zakonnicy żydowskiego pochodzenia, która zginęła śmiercią męczeńską w Oświęcimiu. Chociaż ona sama urodziła się we Wrocławiu, to jej rodzina, a konkretnie dziadkowie związani byli właśnie z Lublińcem.
- To czwarta taka sama ikona, którą wykonaliśmy na zlecenie burmistrza Lublińca – opowiada Jarosław Kula. – Trzy pierwsze zamówiono u nas z okazji 750-lecia miasta. Z tego co wiem, dwie trafiły wówczas do honorowych gości jubileuszu miasta, a jedna zawisła z muzeum poświęconym Edycie Stein. Jesteśmy dumni z żoną, że teraz kolejna nasza ikona trafiła do rąk prezydenta Polski. Szkoda tylko, że nie mieliśmy okazji osobiście, w Częstochowie wręczyć naszą pracę, bo Bronisław Komorowski w trakcie wizyty w regionie nie zawitał do naszego miasta.
Częstochowska pracownia ikonopisania istnieje od 2001 roku. Do tej pory wykonano w niej ponad 4 tysiące ikon. Prace częstochowian są obecne na całym świecie, od Indii, Australii, Meksyku, po USA i Kanadę.
- W Europie także można spotkać wiele naszych ikon – opowiada Jarosław Kula. – Łatwiej nam chyba by było wymienić państwa europejskie, do których ikony nie trafiły, niż te, w których są obecne. Co ciekawe, mieliśmy nawet zamówienia z Rosji, gdzie istnieje przecież długa i piękna tradycja pisania ikon.
Do tej pory ikony z Częstochowy trafiały do świątyń, osób duchownych oraz kolekcjonerów i osób prywatnych, np. parlamentarzystów. Trzy prace pochodzące z częstochowskiej pracowni podarowane zostały papieżowi Janowi Pawłowi II. Bronisław Komorowski jest osobą świecką najwyższej rangi, do której trafiła praca ikonopisarzy z Częstochowy.

Zobacz całą galerię

Ikonę z Częstochowy wręczył Bronisławowi Komorowskiemu burmistrz Lublińca Edward Maniura, w trakcie spotkania prezydenta z władzami miasta. Program wizyty Bronisława Komorowskiego w powiecie lublinieckim jest bardzo bogaty. Rano prezydent odwiedził jednostkę komandosów w Lublińcu. Spotkał się nie tylko z żołnierzami, którzy za kilka tygodni wyruszą na misję do Afganistanu i uhonorował wcześniejszych uczestników misji wojskowych z tej jednostki, ale także widział się z rodzinami żołnierzy. Kolejne punkty wizyty, to m.in. spotkania z mieszkańcami i przedsiębiorcami z Lublińca oraz Woźnik, a także wizyta w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" w Koszęcinie.

 

źródło