- Szczegóły
- Odsłony: 1393
Ikony z ich pracowni znajdują się w wielu prywatnych zbiorach i kościołach w Polsce, Europie, USA, Kanadzie, Australii i Muzeum Watykańskim. Niedawno wykonana przez nich ikona trafiła również do prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Katarzyna Stawarska-Kula i Jarosław Kula to małżeństwo z Częstochowy, które ikonopisarstwem zajmuje się od 14 lat.
- Szczegóły
- Odsłony: 1126
cz.info.pl czerwiec 2014
Przez niemal pięć tygodni częstochowska Pracownia Konserwacji Zabytków i Pozłotnictwawww.ikony.czest.pl miała przyjemność pracy w najbardziej prestiżowej lokalizacji w Polsce.
- Szczegóły
- Odsłony: 1368
Kategoria: Gość Specjalny
Utworzono: środa, 01, luty 2012 12:34
Z Katarzyną i Jarosławem Kula rozmawiamy przy aromatycznej kawie, w ich przepięknej i ciepłej mieszkanio-pracowni o ikonach, mistrzyni świata w karate, króliczym kleju i białym wytrawnym winie.
Ikonę się pisze, a nie maluje...
- Szczegóły
- Odsłony: 1268
W pracowni Jarosława Kuli i Katarzyny Stawarskiej-Kuli powstała ikona z wizerunkiem św. Edyty Stein, patronki Lublińca, którą otrzymał prezydent Bronisław Komorowski.
Czytaj więcej: Ikona dla prezydenta Bronisława Komorowskiego
- Szczegóły
- Odsłony: 1246
Częstochowskie małżeństwo rozpoczęło naukę podstaw ikonopisarstwa, chętnych nie brakuje.
Wizyta prezydenta w Lublińcu miała także częstochowski akcent. Bronisław Komorowski otrzymał od burmistrza Edwarda Maniury ikonę z wizerunkiem św. Edyty Stein, patronki Lublińca, wykonaną w częstochowskiej pracowni Jarosława Kuli i Katarzyny Stawarskiej-Kuli. Wkrótce równie głośno może być o ich uczniach, którzy w sobotę rozpoczęli na plebanii parafii św. Jakuba kurs ikonopisarstwa.
Czytaj więcej: Ikona z Częstochowy? Małżeństwo nauczy jak ją wykonać
- Szczegóły
- Odsłony: 1192
Od rana w powiecie lublinieckim przebywa Prezydent RP Bronisław Komorowski. Chociaż głowa państwa nie odwiedzi naszego miasta, to w trakcie tej wizyty pojawił się jeden, ale za to niezwykle istotny akcent częstochowski. W prezencie Bronisławowi Komorowskiemu burmistrz Lublińca Edward Maniura przekazał ikonę wykonaną w częstochowskiej pracowni ikonopisania państwa Katarzyny Stawarskiej-Kula i Jarosława Kula.
Czytaj więcej: Ikona z Częstochowy trafi do Pałacu Prezydenckiego
- Szczegóły
- Odsłony: 1068
Dzisiaj prezydent Bronisław Komorowski przyjedzie do Lublińca. W Hotelu Zamek Lubliniec głowa naszego państwa spotka się z władzami miasta, Lubliniecką Radą Sportu, Lubliniecką Radą Gospodarczą i lokalnymi przedsiębiorcami.
Prezydent otrzyma ikonę z wizerunkiem św. Edyty Stein
- Szczegóły
- Odsłony: 1083
2006-12-22, Aktualizacja: 2006-12-22 07:45
Dziennik Zachodni Janusz Strzelczyk
W wieżowcu, niedaleko Jasnej Góry jest wyjątkowa pracownia artystyczna. Tutaj powstają kanoniczne ikony. Katarzyna Stawarska-Kula tworzy religijne dzieła sztuki od pięciu lat.
W wieżowcu, niedaleko Jasnej Góry jest wyjątkowa pracownia artystyczna. Tutaj powstają kanoniczne ikony.
Katarzyna Stawarska-Kula tworzy religijne dzieła sztuki od pięciu lat. Ukończyła częstochowskie Liceum Plastyczne im. J. Malczewskiego. Pisania ikon, bo ikony się pisze, nie maluje po prostu, jak sama mówi wciąż się uczy. Nigdy, nikt nie może powiedzieć, że już wszystko umie.
Częstochowska artystka jeździ na konsultacje do Krakowa, do jezuitów. Ojciec Zygfryd Kot, wybitny znawca sztuki bizantyjskiej sam też tworzy i też się uczy.
Czytaj więcej: W pracowni artystycznej powstają ikony według średniowieczmych reguł
- Szczegóły
- Odsłony: 1206
Data: 2010-07-19 12:38:54
Dnia 11 lipca 2010 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Olsztynie została otwarta wystawa Ikon pt. "Mistrz i Małgorzata". Jej autorami są: Katarzyna Stawarska-Kula z mężem Jarosławem Kulą i Małgorzata Chebel.
Aby obraz mógł stać się Ikoną musi spełniać pewne ważne warunki. Jeżeli je spełni staje się IKONĄ - swoistym pomostem w modlitwie pomiędzy człowiekiem, a Bogiem. To jest właśnie to wielkie wydarzenie duchowe w którym Ikona pośredniczy i dziełem w którym człowiek tylko uczestniczy.
- Szczegóły
- Odsłony: 1171
W Częstochowie niedaleko Jasnej Góry znajduje się niezwykła pracownia artystyczna, w której powstają kanoniczne ikony. Ich twórczynią jest Katarzyna Stawarska – Kula, absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie. Być może bliskość Jasnej Góry spowodowała fascynację ikonopisaniem i ikonami u Pani Katarzyny, bo to właśnie na Jasnej Górze znajduje się najsłynniejsza, znana na całym świecie ikona Czarnej Madonny, której autorem jest podobno sam Św. Łukasz Ewangelista, który obraz namalował na desce ze stołu św. Rodziny.
Katarzyna Stawarska-Kula od pięciu lat tworzy ikony. Pisania ikon, bo ikony się pisze, nie maluje cały czas się uczy, bo jak sama artystka mówi „nigdy, nikt nie może powiedzieć, że już wszystko umie". Częstochowska artystka jeździ na konsultacje do Krakowa, do jezuitów. Ojciec Zygfryd Kot, wybitny znawca sztuki bizantyjskiej sam też tworzy i też się uczy.
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec