Wielki Post jest czasem, w którym ze szczególnym nabożeństwem rozważamy zbawczą mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. W tym właśnie czasie w parafii Świętej Rodziny w Puławach bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, pobłogosławił stacje Drogi Krzyżowej. - Śmierć Chrystusa na krzyżu jest wyrazem nieskończonej miłości Boga do człowieka, który dla naszego zbawienia posłał na ziemię swojego jedynego Syna. Przez śmierć Jezusa znak hańby stał się znakiem zwycięstwa, a wywyższony na krzyżu Zbawiciel podarował nam życie wieczne - powiedział 14 marca bp Artur Miziński.

Wyjątkowe ikony

Dla zachowania jednorodnego charakteru wystroju kościoła, który wynika z już istniejącej mozaiki przedstawiającej Świętą Rodzinę, proboszcz ks. Ryszard Winiarski zaproponował Katarzynie i Jarosławowi Kulom wykonanie kolejnych stacji Drogi Krzyżowej w konwencji ikony. Ten sam charakter ma krzyż ołtarzowy, który z jednej strony ukazuje Świętą Ranę Ramienia Chrystusa, a z drugiej Baranka Paschalnego. Projekt został wykonany przez artystów z Częstochowy w ciągu roku. Napisali oni także ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która znajduje się w bocznym ołtarzu, a całość wystroju ikonograficznego dopełni wkrótce ikona Jana Chrzciciela. Wyjątkowość Drogi Krzyżowej w parafii Świętej Rodziny polega na umieszczeniu pod każdą stacją relikwii świętych, które są niejako uobecnieniem konkretnych osób żyjących zgodnie z nauką Chrystusa.

Droga ze świętymi

Pomysł na Drogę Krzyżową ze świętymi zrodził się pod wpływem osobistego nabożeństwa do świętych ks. Ryszarda Winiarskiego. Podobnie jak Bractwo Wszystkich Świętych i Dusz Czyśćcowych, które powstaje w parafii z inicjatywy proboszcza. Jest to bractwo typowo modlitewne, którego członkowie, rozważając żywoty świętych, za ich wstawiennictwem modlą się za dusze czyśćcowe. W ten sposób jednoczą trzy kręgi Kościoła: Kościół pielgrzymujący na ziemi, cierpiący czyli oczyszczający się w czyśćcu oraz triumfujący świętych w niebie. Zdaniem ks. Ryszarda Winiarskiego, kult świętych jest odpowiedzią na desakralizację świata. Należy przypominać postaci nie do zakwestionowania i prowadzić duszpasterstwo oparte na kulcie świętych, aby przybliżyć ich życiorysy wiernym i zachęcić do ich naśladowania w codziennym życiu.

W sumie w parafii znajdują się relikwie 45 świętych, z których większość stanowią polscy święci i błogosławieni. Pod stacją pierwszą umieszczone zostały relikwie patrona Puław św. Brata Alberta Chmielowskiego oraz bł. Wincentego Kadłubka. Przy kolejnych stajach znajdziemy m.in. relikwie św. o. Stanisława Papczyńskiego, czy patrona młodzieży św. Stanisława Kostki. Przy stacji trzynastej znajdują się relikwie dzieci fatimskich, a przy dwunastej bł. ks. Stanleya Rothera, które przyleciały aż z diecezji Massachusetts, więc polskie pochodzenie świętych nie jest tu regułą.

Droga Krzyżowa powstała dzięki fundacji piętnastu rodzin. Jak mówi ks. Winiarski, parafianie wspierają go w realizacji wszystkich inwestycji i dbają o swoją świątynię. Kolejnym etapem wykończenia wnętrza kościoła jest realizacja witraży we wszystkich oknach, a następnie chrzcielnica i elewacja zewnętrzna.

Link do oryginalnego artykułu: https://www.niedziela.pl/artykul/66437/Droga-Krzyzowa-w-parafii-Swietej-Rodziny

Ikony z ich pracowni znajdują się w wielu prywatnych zbiorach i kościołach w Polsce, Europie, USA, Kanadzie, Australii i Muzeum Watykańskim. Niedawno wykonana przez nich ikona trafiła również do prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Katarzyna Stawarska-Kula i Jarosław Kula to małżeństwo z Częstochowy, które ikonopisarstwem zajmuje się od 14 lat.

cz.info.pl czerwiec 2014

Przez niemal pięć tygodni częstochowska Pracownia Konserwacji Zabytków i Pozłotnictwawww.ikony.czest.pl miała przyjemność pracy w najbardziej prestiżowej lokalizacji w Polsce. 

Kategoria: Gość Specjalny
Utworzono: środa, 01, luty 2012 12:34

Z Katarzyną i Jarosławem Kula rozmawiamy przy aromatycznej kawie, w ich przepięknej i ciepłej mieszkanio-pracowni o ikonach, mistrzyni świata w karate, króliczym kleju i białym wytrawnym winie.
Ikonę się pisze, a nie maluje...

W pracowni Jarosława Kuli i Katarzyny Stawarskiej-Kuli powstała ikona z wizerunkiem św. Edyty Stein, patronki Lublińca, którą otrzymał prezydent Bronisław Komorowski.

Częstochowskie małżeństwo rozpoczęło naukę podstaw ikonopisarstwa, chętnych nie brakuje.

Wizyta prezydenta w Lublińcu miała także częstochowski akcent. Bronisław Komorowski otrzymał od burmistrza Edwarda Maniury ikonę z wizerunkiem św. Edyty Stein, patronki Lublińca, wykonaną w częstochowskiej pracowni Jarosława Kuli i Katarzyny Stawarskiej-Kuli. Wkrótce równie głośno może być o ich uczniach, którzy w sobotę rozpoczęli na plebanii parafii św. Jakuba kurs ikonopisarstwa.

Od rana w powiecie lublinieckim przebywa Prezydent RP Bronisław Komorowski. Chociaż głowa państwa nie odwiedzi naszego miasta, to w trakcie tej wizyty pojawił się jeden, ale za to niezwykle istotny akcent częstochowski. W prezencie Bronisławowi Komorowskiemu burmistrz Lublińca Edward Maniura przekazał ikonę wykonaną w częstochowskiej pracowni ikonopisania państwa Katarzyny Stawarskiej-Kula i Jarosława Kula.

Dzisiaj prezydent Bronisław Komorowski przyjedzie do Lublińca. W Hotelu Zamek Lubliniec głowa naszego państwa spotka się z władzami miasta, Lubliniecką Radą Sportu, Lubliniecką Radą Gospodarczą i lokalnymi przedsiębiorcami.

Prezydent otrzyma ikonę z wizerunkiem św. Edyty Stein

zródło

2006-12-22, Aktualizacja: 2006-12-22 07:45

Dziennik Zachodni Janusz Strzelczyk

W wieżowcu, niedaleko Jasnej Góry jest wyjątkowa pracownia artystyczna. Tutaj powstają kanoniczne ikony. Katarzyna Stawarska-Kula tworzy religijne dzieła sztuki od pięciu lat.
W wieżowcu, niedaleko Jasnej Góry jest wyjątkowa pracownia artystyczna. Tutaj powstają kanoniczne ikony.

Katarzyna Stawarska-Kula tworzy religijne dzieła sztuki od pięciu lat. Ukończyła częstochowskie Liceum Plastyczne im. J. Malczewskiego. Pisania ikon, bo ikony się pisze, nie maluje po prostu, jak sama mówi wciąż się uczy. Nigdy, nikt nie może powiedzieć, że już wszystko umie.

Częstochowska artystka jeździ na konsultacje do Krakowa, do jezuitów. Ojciec Zygfryd Kot, wybitny znawca sztuki bizantyjskiej sam też tworzy i też się uczy.

Data: 2010-07-19 12:38:54

Dnia 11 lipca 2010 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Olsztynie została otwarta wystawa Ikon pt. "Mistrz i Małgorzata". Jej autorami są: Katarzyna Stawarska-Kula z mężem Jarosławem Kulą i Małgorzata Chebel.

Aby obraz mógł stać się Ikoną musi spełniać pewne ważne warunki. Jeżeli je spełni staje się IKONĄ - swoistym pomostem w modlitwie pomiędzy człowiekiem, a Bogiem. To jest właśnie to wielkie wydarzenie duchowe w którym Ikona pośredniczy i dziełem w którym człowiek tylko uczestniczy.